Rudolf Opletal: Nivnice a její obyvatelé (hřbet)

předchozí kapitola | další kapitola

Poklad u „Sedmi studnic“

(Havřice u Uh. Brodu)

Jeden svah u Havřic jmenuje se Žlébek. Odtud vede cesta k Sedmi studnicím. V těchto místech býval veliký balvan a pod ním byly ukryty poklady ve sklepech. Tyto poklady hlídali černokněžníci. Chodívali i po okolních vesnicích a dobrým lidem o těchto pokladech vypravovali.

Kdysi přišli k jakémusi sedlákovi. Ten jim dal najíst a i nocleh jim nabídl. Ráno se ho ptali černokněžníci, jakou odměnu žádá. Sedlák mlčel, neboť si myslil, že od chudých cestujících mnoho by nedostal. Za chvíli pravil jeden z černokněžníků: „Poradím vám o pokladech. Chcete-li, vemte si měch a pojďte s námi“. Sedlák uposlechl s radostí vyzvání.

Když přišli k Sedmi studnicím, pravil černokněžník: „Otevru troje dvéře. Pojďte za mnou. Za prvními ležely hromady kamení, za druhými plazili se hadi a pobíhali potkani aj. oškliví živočichové. Než otevřel třetí dvéře, upozornil sedláka: „Neohlížejte se po býkovi, který stojí za dveřmi! Podíváte-li se, bude zle“. Otevřel a vešli. Sedlák nemohl potlačit zvědavost a jen okem blýskl za dvéře. Býk zamrkal a sedlák okamžitě ochroml. Přece se však dobelhal k hromadě zlata a nabral si ho do měcha, kolik mohl unést. Těžko dovlekl se s břemenem domů. Z ochromnutí se již nevyléčil, ale byli bohatí on i jeho děti.

 

předchozí kapitola | další kapitola


Lipina: zpěvníky
Lipina: společný seznam písniček